portal osiedli, dzielnic i miast
Primary Navigation


 Komunikacja z Radą Osiedla Ujeścisko-Łostowice / tematy dzielnicowe   

FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Żeglarska » Forum » Progi zwalniające na Żeglarskiej
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Progi zwalniające na Żeglarskiej

Idź do strony 1, 2, 3    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
MichalBRK 
   

Zaglądajacy


Wiek: 39
Dołączył: Czw Sty 28, 2016 10:44
Posty: 11
Skąd: Borkowo

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 0:07    Temat postu: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Witam,

Wszystkie budynki są już zamieszkane więc i wspólnoty działają we własnym zakresie. W związku z tym chciałbym odświeżyć temat progów zwalniających (choć tak naprawdę te, które są zamontowane, nie mają nic z nimi wspólnego) Prosiłbym o wyjaśnienie, która wspólnota i w jakich okolicznościach wybrała coś tak bezsensownego. Czy naprawdę nie można było dołożyć trochę grosza i zamontować łagodniejszych? Takich ,przed którymi należy zwolnić jak sama nazwa wskazuje a nie wręcz się zatrzymać? W innym przypadku jedziesz prosto do mechanika. Nie rozumiem dlaczego ktoś postanowił zainstalować (i tu najmocniej przepraszam) tak wkurwiający badziew zamiast poczekać chwilę aż powstanie kolejna wspólnota i z większej puli pieniędzy zakupić coś bardziej praktycznego.

Druga kwestia tego badziewia to ich rozmieszczenie? Jakim trzeba być idiotą (przepraszam raz drugi) by założyć, że tuż przy wyjeździe z Żeglarskiej i konieczności wykonania manewru o 90 stopni ktoś będzie walił 60 km/h więc postawie tam próg, nosz kur*a! Nie mam nic przeciwko samym progom zwalniającym ale rozmieszczonych z głową i odpowiedniej jakości.

Teraz, kiedy wszystkie wspólnoty już funkcjonują chciałbym aby temat ruszył z miejsca.

Pozdrawiam
Matti 
   

VIP


Dołączył: Śro Mar 29, 2006 23:16
Posty: 893
Skąd: ..

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 16:34    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Tutaj jest dość ciekawa dyskusja i proponuję tam ją kontynuować, jest bardzo dużo na temat parkowania i właśnie progów. A tak na marginesie te progi to jedyne, które spełniają swoją rolę, przez płaskie, gumowe kwadraty czy ceglane pagórki spokojnie można przejechać 60km/h, ale tak jak pisałem zapraszam do dyskusji do sąsiedniego wątku.
MichalBRK 
   

Zaglądajacy


Wiek: 39
Dołączył: Czw Sty 28, 2016 10:44
Posty: 11
Skąd: Borkowo

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 14:07    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Dzięki Matti za info. Zapoznałem się wcześniej z wątkiem , który mi zaproponowałeś jednak od ostatniego postu minął rok. W między czasie doszła wspólnota przy Żeglarskiej 3 i 12. Chciałbym odświeżyć temat.

Na krawężnik też można wjechać ze znaczną prędkością jeżeli dysponujesz autem służbowym i jest Tobie obojętne czy McPhersony zaczną strzelać.
Tomek8512 
   

Bywalec


Dołączył: Wto Lip 09, 2013 21:54
Posty: 30
Skąd: Elbląg

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 14:53    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Fakt, że progi są strasznie chamskie, a co do zakazu parkowania po blokiem 6, to jak dla mnie to jest zwykłe lenistwo, 50 m dalej jest wielki parking, a każdy chciałby zaparkować najlepiej w przedpokoju Wink
Matti 
   

VIP


Dołączył: Śro Mar 29, 2006 23:16
Posty: 893
Skąd: ..

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 8:46    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

MichalBRK napisał:
Dzięki Matti za info. Zapoznałem się wcześniej z wątkiem , który mi zaproponowałeś jednak od ostatniego postu minął rok. W między czasie doszła wspólnota przy Żeglarskiej 3 i 12. Chciałbym odświeżyć temat.

Na krawężnik też można wjechać ze znaczną prędkością jeżeli dysponujesz autem służbowym i jest Tobie obojętne czy McPhersony zaczną strzelać.

No można wjechać służbowym autem owszem, ale tutaj chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci - widzę jak obok mojego bloku 8 jeżdżą debile po 60 km/h bo już minęli ostatni próg. Dlatego jak najbardziej progi spełniają swoją rolę, potrzebny jeszcze jeden, ewentualnie dwa...
MichalBRK 
   

Zaglądajacy


Wiek: 39
Dołączył: Czw Sty 28, 2016 10:44
Posty: 11
Skąd: Borkowo

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 12:49    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

[/quote]
No można wjechać służbowym autem owszem, ale tutaj chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci - widzę jak obok mojego bloku 8 jeżdżą debile po 60 km/h bo już minęli ostatni próg. Dlatego jak najbardziej progi spełniają swoją rolę, potrzebny jeszcze jeden, ewentualnie dwa...[/quote]

Matti, jak już wcześniej napisałem nie ma NIC PRZECIWKO progom.Masz rację - bezpieczeństwo nie tylko dzieci jak i wszystkich mieszkańców powinno być priorytetowe. Chodzi mi cały czas tylko o to aby zmienić na łagodniejsze dla auta! Jestem za tym, żeby dołożyć tak jak mówisz maksymalnie dwa a zlikwidować ostatni przy wyjeździe , który stoi tam bez sensu. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie przelatywał autem po progu z dużą prędkością. Wiadomo, znajdą się osoby, które mają gdzieś wszelkie przepisy i ograniczenia ale po przejeździe z większą prędkością nawet przez łagodniejszy próg(nie mówię o płytach jakie występują na wysepkach bo te rzeczywiście nie spełniają swojej roli) jest wielce prawdopodobne, że uderzymy najpierw przodem auta o asfalt a potem tyłem. Jestem przekonany, że taki wariat po dwu, trzykrotnym takim przejeździe zdejmie nogę z gazu przed "hopką"
bialek90 
   

Stały bywalec


Wiek: 33
Dołączył: Wto Paź 16, 2012 16:43
Posty: 90
Skąd: Gdańsk Orunia Górna

PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 14:43    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Super , że temat wrócił. Ktos się orientuje kiedy jest zebranie wspólnoty nr 6? Trzeba to poruszyć. Juz nie wspomnę o tym, ze chyba na żadnym zebraniu nikt nic nie podpisywal co było związane z zainstalowaniem takich progow ;/

1. Może tez dobrym wyjściem z sytuacji byłoby wskazanie po jednej osobie z zarządu każdej wspólnoty do kontaktu w w/w sprawie? To ułatwi i może przyspieszy rozwiązanie sprawy..

2. czy ktoś się orientuje ile kosztowały te progi? pamiętam ze był w ogole problem z faktura, do dziś ktokolwiek ją widział ?
Matti 
   

VIP


Dołączył: Śro Mar 29, 2006 23:16
Posty: 893
Skąd: ..

PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 13:01    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Białek: z którego bloku jesteś? Z tego co ja wiem progi były pomysłem 2,4 i 6 po czym po ich zamontowaniu w/w bloki chciały aby zapłaciły za nie również bloki 1 i 8, na co oczywiście nie było zgody. Nie wiem, czy w końcu została zapłacona za nie faktura. Tak jak pisałem wcześniej, należałoby dołożyć jeszcze jeden. Co do spotkań, było jedno z inicjatywy bodajże 2, 4 na którym nie zjawili się pomysłodawcy... W tej chwili pod głosowanie została wysłana uchwała o ustawieniu na początku Żeglarskiej znaku: "Strefa zamieszkania".
Micchau 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Czw Paź 17, 2013 20:05
Posty: 19
Skąd: Borkowo

PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 21:41    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Taki znak to podstawa... Reguluje kwestie zwiazane z parkowaniem, pierwszenstwem dla pieszych itd. Oby sie udalo.
bialek90 
   

Stały bywalec


Wiek: 33
Dołączył: Wto Paź 16, 2012 16:43
Posty: 90
Skąd: Gdańsk Orunia Górna

PostWysłany: Śro Lut 24, 2016 9:49    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Matti napisał:
Białek: z którego bloku jesteś? Z tego co ja wiem progi były pomysłem 2,4 i 6 po czym po ich zamontowaniu w/w bloki chciały aby zapłaciły za nie również bloki 1 i 8, na co oczywiście nie było zgody. Nie wiem, czy w końcu została zapłacona za nie faktura. Tak jak pisałem wcześniej, należałoby dołożyć jeszcze jeden. Co do spotkań, było jedno z inicjatywy bodajże 2, 4 na którym nie zjawili się pomysłodawcy... W tej chwili pod głosowanie została wysłana uchwała o ustawieniu na początku Żeglarskiej znaku: "Strefa zamieszkania".



jestem z bloku nr 6. i również uważam , ze progi istniejące powinny być zmienione na lagodniejsze. nie wiem kto dokładnie jest pomyslodawca powyższej kwestii ale byłoby fajnie gdyby w końcu ta osoba się ujawnila i okazala fakturę. ;/ ;/
bialek90 
   

Stały bywalec


Wiek: 33
Dołączył: Wto Paź 16, 2012 16:43
Posty: 90
Skąd: Gdańsk Orunia Górna

PostWysłany: Śro Lut 24, 2016 12:40    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Rozmawiałam ze wspólnotą naszego budynku TESSA. faktura za progi została pokryta przez budynki 2 i 4, ponieważ ją podpisali. budynek nr 6 nie zgodził się na podpis żadnego dokumentu dotyczącego progów, ze względu na to, że na rozmowach przedwstępnych były przedstawione inne spowalniacze do zainstalowania a nie te, na których do dziś staramy się przejeżdżać..


reasumując.. może budynek 2 i 4 (ze względu na to, ze to była ich inicjatywa zainstalowania takich progów) - niech starają się o wymianę na łagodniejsze lub całkowite usunięcie - w zamian podniesienie kostki brukowej, co prawdopodobnie byłoby znacznie tańsze w montażu i eksploatacji.

co myślicie o tym wszystkim?
Matti 
   

VIP


Dołączył: Śro Mar 29, 2006 23:16
Posty: 893
Skąd: ..

PostWysłany: Śro Lut 24, 2016 17:57    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Tak się składa, że mój sąsiad jest w zarządzie 8. Co do progów ma zdanie takie jak ja, czyli potrzeba dołożenia jeszcze jednego. Na samym początku również byłem przeciwny tym spowalniaczom, jednak obecnie się przekonałem. Nie ma żadnej opcji, żeby progi zostały zmienione, wygenerowałoby to kolejne koszty. Progi z kostki brukowej szybko się rozlatują a po gumowych kwadratach /co pisałem wcześniej/ bez problemu można szybko przejechać.
W obecnej sytuacji skupiłbym się na znaku, bo parkowanie wzdłuż 6 też stanowi utrudnienie a czasem i nawet zagrożenie dla ruchu na Żeglarskiej.
buster 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Nie Kwi 07, 2013 16:54
Posty: 223
Skąd: Trojmiasto

PostWysłany: Czw Lut 25, 2016 8:05    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

@MichalBRK

Proszę o merytoryczną dyskusję a nie hejtowanie. Mógłbym zmoderować Twoje wypowiedzi ale po co? Chyba lepiej, żeby każdy z nas przedstawiał argumenty oparte o fakty a nie domniemania, emocje czy wprost wulgaryzmy.

Temat progów jest zaawansowany. To znaczy nie dyskusyjnie ale technicznie (spotkania wspólnot, urzędy, rzeczoznawcy, itp). Tak więc nie jest tak, że nic się w tej sprawie nie dzieje.

Format progów definiuje prawo drogowe i na naszej ulicy dozwolone jest stosowanie progów o tym przekroju. Progi nie dyskutują z każdym kierowcą - ich zadaniem jest właśnie spowalniać, trudno.

Pozostałe aspekty ugód między WM, to kwestia nie szantażu emocjonalnego a wypracowywania kompromisów. Zapewniam Ciebie, że starania są spore, w zgodzie ze wszystkimi WM i najlepiej, żeby tak pozostało. Więc jak masz jakąś wiedze techniczną (nie ocenę), to miło będzie jeśli i ty wesprzesz nas takimi informacjami.

Pozdrawiam
bialek90 
   

Stały bywalec


Wiek: 33
Dołączył: Wto Paź 16, 2012 16:43
Posty: 90
Skąd: Gdańsk Orunia Górna

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 11:31    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

buster napisał:
@MichalBRK

Proszę o merytoryczną dyskusję a nie hejtowanie. Mógłbym zmoderować Twoje wypowiedzi ale po co? Chyba lepiej, żeby każdy z nas przedstawiał argumenty oparte o fakty a nie domniemania, emocje czy wprost wulgaryzmy.

Temat progów jest zaawansowany. To znaczy nie dyskusyjnie ale technicznie (spotkania wspólnot, urzędy, rzeczoznawcy, itp). Tak więc nie jest tak, że nic się w tej sprawie nie dzieje.

Format progów definiuje prawo drogowe i na naszej ulicy dozwolone jest stosowanie progów o tym przekroju. Progi nie dyskutują z każdym kierowcą - ich zadaniem jest właśnie spowalniać, trudno.

Pozostałe aspekty ugód między WM, to kwestia nie szantażu emocjonalnego a wypracowywania kompromisów. Zapewniam Ciebie, że starania są spore, w zgodzie ze wszystkimi WM i najlepiej, żeby tak pozostało. Więc jak masz jakąś wiedze techniczną (nie ocenę), to miło będzie jeśli i ty wesprzesz nas takimi informacjami.

Pozdrawiam




to w związku z powyższym każdy z nas musi przystapic na te progi, mimo ze się niezgadza , by takiej jakości były? przecież każdy ma udzialy w drodze, wiec każdy ma tyle samo do powiedzenia. dlaczego przy rozmowach z wm 2,4 i 6 nie było wzmianki o tej jakości progow? z tego co wiem miały być całkowicie inne progi, a inne zostały zainstalowane.
Mowisz ze cos się dzieje z tematem.. to może ktoś cos powie/przedstawi na jakim etapie jest to wszystko? temat wisi dość długo i nic...

nie rozumiem po co kolejny prog do zainstalowania? wystarczy zlikwidować ten przy zakrecie moim zdaniem i przenieść go przy bloku nr 8.. ;/
Matti 
   

VIP


Dołączył: Śro Mar 29, 2006 23:16
Posty: 893
Skąd: ..

PostWysłany: Sob Lut 27, 2016 8:48    Temat postu: Re: Progi zwalniające na Żeglarskiej

Bialek90: podzielam Twoją opinię co do ilości progów - jeszcze jeden pomiędzy 8 a 10, ten zamontowany przy spalonym śmietniku jest dyskusyjny... Z jednej strony zbędny ale z drugiej jest tam przejście dla pieszych i niektórzy inteligentni kierowcy za szybko tam wjeżdżają. Myślę, że progi mimo wszystko już zostaną, po tym czasie użytkowania i tak troszeczkę złagodniały i na pewno minimalnie będą się ścierać. Tak naprawdę, gdyby na naszej drodze wszyscy jeździli kulturalnie progi byłyby niepotrzebne a tak...
Ważniejszym dla mnie jest przegłosowanie znaku Strefa zamieszkania - rozwiąże on i uporządkuje wiele spraw, choćby np. to, że nasze dzieci będą mogły bezpiecznie przechodzić z rowerami, piłkami, sankami a samochody zawsze będą musiały ustąpić.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama